نوع فایل
Zip-XLS
حجم فایل
417KB
نوع پروژه:
محاسبات با اکسل
50,000 تومان

برنامه محاسبات سایزینگ لوله فاضلاب و ونت ، در برنامه اکسل و به زبان فارسی بر اساس مبحث 16 مقررات ملی ساختمان تهیه شده و بعنوان دفترچه محاسبات قابل ارائه است

این نرم افزار کم حجم با کارایی بسیار زیاد و استفاده آسان برای همه کاربران زبان فارسی توسط مهندسین ایران دما تهیه شده و در آن کافی است که تعداد سرویس های بهداشتی هر انشعاب را در جدول وارد کنید تا قطر لوله فاضلاب و ونت محاسبه شود

اصول بکار رفته در برنامه محاسبات سایزینگ لوله فاضلاب و ونت :

در مبحث 16 مقررات ملی ساختمان برای  محاسبه لوله کشی ﺷﺒﻜﻪ ﻓﺎﺿﻼب ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن از مقدار حداکثر جریان لحظه ای برای هر سرویس بهداشتی DFU=Drain Fixture Unit استفاده شده است.

برنامه محاسبات سایزینگ لوله فاضلاب و ونت ، در برنامه اکسل و به زبان فارسی

بدین ترتیب که  DFU سرویس های بهداشتی مختلف در جدولی مشخص شده است و لذا با داشتن این جدول و تعداد سرویس های بهداشتی در مسیر هر انشعاب فاضلاب جمع کل DFU خط محاسبه می شود.

در جدول دیگری  قطر لوله فاضلاب مناسب برای مقادیر مختلف DFU مشخص شده است. پس کافی است جمع کل DFU یک خط فاضلاب محاسبه و به جدول مذکور مراجعه کرد تا قطر لوله مناسب با آن تعیین گردد.

البته در محاسبات سایزینگ لوله فاضلاب عوامل دیگری مانند قطر سیفون هر وسیله بهداشتی ، شیب و طول لوله هم موثر است.

در برنامه محاسبات سایزینگ لوله فاضلاب تمام عوامل فوق لحاظ شده است.

در محاسه قطر لوله هواکش فاضلاب (ونت فاضلاب) صرف نظر از روش اجرایی آن نیز از  مقدار DFU خط فاضلاب متصل به آن استفاده می شود ، بدین ترتیب که با داشتن نوع و تعداد سرویس بهداشتی در هر انشعاب مقدار کل DFU فاضلاب آن خط محاسبه می شود سپس با مراجعه به جدول ، لوله ونت مناسب با هر مقدار انتخاب می شود.

جدول محاسباتی اکسل برای هر چند طبقه و هر تعداد رایزر قایل استفاده است ، اما برای راحتی کار همکاران ارجمند کل محاسبات مربوط به یک مدل لوله کشی فاضلاب و ونت برای یک ساختمان چهار طبقه با سه رایزر انجام شده است.

کافی است که تعداد سرویس های بهداشتی موجود در هر طبقه برای هر رایز را در جدول وارد کنید تا محاسبات لازم مطابق مدل انجام شود 

در این مدل  فرض بر آن است که برای تخلیه فاضلاب سرویس های بهداشتی هر طبقه از سه رایزر استفاده شده باشد ، بدیهی است که اگر از یک یا دو رایزر استفاده شده باشد کافی است در رایزرهای دیگر مقادیر را صفر وارد کنید

برنامه محاسبات سایزینگ لوله فاضلاب و ونت

محیط برنامه محاسبات سایزینگ لوله فاضلاب و ونت (برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید)

برنامه محاسبات سایزینگ لوله فاضلاب و ونت

شایان ذکر است که  این فایل با اکسل 2003 به بالا باز می شود و محاسبات آن بر اساس جداول مبحث 16 مقررات ملی ساختمان و برای استفاده در پروژه های کوچک بوده و ممکن است که  محاسبات شبکه فاضلاب در پروژه های بزرگ نیاز به محاسبات دقیقتری داشته باشند.

فراموش نکنیم که ﻫﺪف از محاسبات دقیق سایزینگ لوله های فاضلاب و ونت ؛ دﻓﻊ فاضلاب ﺳﺮﻳﻊ و ﺑﺪون ﺳﻴﻔﻮﻧﺎژ و جلوگیری از مشکلاتی ﻣﺜﻞ ﺑﻮﻫﺎی ﻧﺎﻣﻄﺒﻮع در ﻓﻀﺎی ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ، ﺗﺨﻠﻴﻪ ﻧﺎﻣﻄﻠﻮب ، ﭘﺲ زدن ﻓﺎﺿﻼب و ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺻﺪا در لوله هاست که علاوه بر مناسب بودن قطر لوله ها ، رعایت دقیق جزئیات اجرایی و مقررات ملی ساختمان ضروری است.

برنامه در محیط اکسل نوشته شده ، برای فعال شدن امکانات آن ، بعد از باز کردن ، ابتدا آنرا save کنید

مطالعه بیشتر

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید از طریق ایمیل Ali8000@Gmail.com با ما تماس بگیرید.