10,000 تومان

 نرم افزار PDMS -نرم افزار طراحی سه بعدی  به همراه دانلود نرم افزار PDMS و فایل آموزشی آن

معرفی نرم افزار AVEVA PDMS:

✅  معرفی شرکت AVEVA

شرکت AVEVA، که در سال ۱۹۶۷ با انشعاب از دانشگاه کمبریج لندن، با نام CADCentre تاسیس شد، بیش از ۴۵ سال است که در زمینه تولید نرم‌افزارهای مهندسی برای طراحی و یکپارچه سازی طراحی Plantهای صنابع نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، صنایع دریایی (Marine) و آفشور فعالیت می‌کند و امروز یکی از شرکت‌های پیشرو در این زمینه است.

هدف و ماموریت این شرکت بنابر اعلام خودش، ارائه روشی برای تولید و مدیریت طراحی‌های یکپارچه از Plantها، طراحی سریع و دقیق و همزمان توسط تیم‌های طراحی از نقاط مختلف جهان، در زمان کوتاه. ریسک کم، راندمان بالا و مناسب برای کلیه فازهای مهندسی از طراحی تا راه‌اندازی می‌باشد.

✅ در باره نرم افزار PDMS

معروف‌ترین نرم‌افزار شرکت AVEVA که امروزه در بسیاری از شرکت‌های نفتی جهان به عنوان انتخاب اول و نرم‌افزار سازمانی در زمینه طراحی، جانمایی سه بعدی و یکپارچه سازی طراحی ها به کار می‌رود، نرم‌افزار PDMS یا Plant Design Management System می‌باشد.

این نرم‌افزار تمام ابزار‌های لازم برای جانمایی سه بعدی یک Plant، در کلیه دیسیپلین‌های مهندسی اعم از مکانیکال و تجهیزات، پایپینگ، ساپورت‌های پایپینگ و تاسیسات، سازه‌های فلزی و غیر فلزی، الکتریکال و ابزار دقیق در اختیار تیم‌های طراحی قرار می‌دهد.

تولید کلیه گزارشات خرید، نقشه های جانمایی و نقشه های اجرایی نیز بخش دیگری از قابلیت‌های مهندسی این نرم‌افزار جامع است.

این نرم‌افزار امکان وارد کردن اسکن‌های سه بعدی از Plantهای موجود توسط نرم‌افزارهای واسط Laser Scan، تولید فیلم‌ها، انیمیشن‌ها و نسخه‌های Read Only یا Review از مدل سه بعدی به منظور بررسی توسط تیم‌های مختلف نصب و مشاوره را نیز دارد.

✅ قابلیتهای نرم افزار

– مدل سازی اولیه یک سایت (PLANT)
– طراحی کامل یک پالایشگاه ، نیروگاه و یا موتورخانه
– طراحی کامل سیستم پایپینگ (لوله کشی)
– توانایی ساخت تجهیزات ساختمانی (Structure)ی پروژه
– قابلیت دادن خروجی تمامی مواد و تجهیزات مصرف شده در طراحی (حتی تا متراژ لوله و تعداد زانویی استفاده شده در سیستم لوله کشی)
– قید گذاری های آگاهانه در مسیر های سیالات در گذر در لوله ها
– نمایش گرافیکی ساده
– دارای پایگاه داده (Data Base) گسترده
– قابلیت ایجاد تجهیزات جدید و طراحی کاتالوگ برای این تجهیز (برای مثال ایجاد یک نوع پمپ دلخواه)
– توانایی کار تحت شبکه ( چندین User زیر نظر شخص admin روی یک پروژه به صورت جداگانه مشغول به کار باشند)

✅ نسخه های نرم افزار PDMS

نرم افزار PDMS در سال های گذشته تغییراتی داشته و تا نسخه ۱۲.۱ در حال حاضر بهینه سازی شده است. و اکنون نرم افزار جدیدی به نام (AVEVA E3D (EVERYTHING 3D ارایه شده است. در ایران، بسیاری از شرکتهای مهندسی بیشتر از نسخه های ۱۱.۵ و ۱۱.۶ و گاها به صورت شخصی از نسخه ۱۲ این نرم افزار استفاده می کنند.

✅ بخش های مختلف نرم افزار PDMS

نرم افزار PDMS در چهار فاز کلی اطلاعات را تبادل می کند.
این چهار فاز به عنوان :
۱. ساخت پروژه
۲. آماده سازی Specهای پروژه
۳. طراحی سه بعدی پروژه
۴. خروجی های پروژه
بیان می شوند. این وظایف در بخشهای مختلف نرم افزار معروف به ماژول انجام می شود که مهم ترین آنها عبارتند از:

۱- Admin
۲- Paragon
۳- Specon
۴- Design
۵- Draft
۶- Iso Draft
۷- Spooler
۸- Propcan
۹- Lexicon

 

نرم افزار طراحی سه بعدی
✅ مرحله اول- ساخت و پبکربندی پروژه- ماژول Admin درنرم افزار PDMS
در نرم افزار PDMS برای ساخت پروژه و تعیین کاربرانی که در نرم افزار مشغول به کار خواهند شد و همچنین برای دادن دسترسی به این افراد برای کار در محیط نرم افزار از این قسمت استفاده می شود.
برای ساده تر شدن درک این دو ماژول مثال طراحی یک پالایشگاه را در نظر بگیرید که تنها یک کاربر نمی تواند کلیه قسمت های این پالایشگاه را طراحی کن بلکه ممکن است یک تیم بر روی پروژه در حال کار باشند.
در این زمان شخصی که با ماژول Admin نرم افزار کار می کند و به عنوان Admin پروژه تعریف شده است میزان دسترسی هر کدام از کاربران را بر روی این پالایشگاه تعیین می کند.
✅ مرحله دوم- ساخت Specها و در صورت نیاز کاتالوگهای پروژه
ماژولهای Paragon و Specon و در صورت نیاز مخصوصا در ویرایش ۱۱ نرم افزار جانبی Catview: Catalogue Viewer
✅ مرحله سوم- طراحی سه بعدی واحد صنعتی در ماژول Design
قسمت Design برای طراحی سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد. ماژول Design یکی از مهمترین و گسترده ترین قسمت های نرم افزار است که خود دارای زیر شاخه های زیادی است. به این زیر شاخه ها در نرم افزار Application می گویند که عبارتند از:
– Equipment
– Piping
– Supporting
– Structure (Civil, Structure, Architecture)
– Cable Tray
– HVAC

✅ مرحله چهارم-تولید خروجی ها شامل:

✅ تولید گزارشات متریال و خرید
این گزارشات به طور مستقیم و از مدل سه بعدی طراحی شده در بخش Design استخراج می شود مانند گزارش MTO.

✅ تولید نقشه های جانمایی و Arrangement- ماژول Draft
برای تهیه نقشه های مورد نیاز از نماهای مختلف PLANT ، از قسمت Draft نرم افزار استفاده می شود. برای مثال جانمایی تولید نقشه های جانمایی تجهیزات، سیستم پایپینگ، نقشه های جزیی ساپورت ها و …

✅ تولید نقشه های ایزومتریک یا اسپول پایپینگ
– ماژول IsoDraft:
این ماژول برای خروجی گرفتن از سیستم Piping مورد استفاده قرار می گیرد و به خروجی که از آن گرفته می شود نقشه Isometric می گویند.
این نقشه یکی از مهمترین نقشه های اجرایی تشکیل شده در طراحی یک PLANT است.

– ماژول Spooler:
برای Spool بندی لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد.
اسپول بندی در حقیقت تقسیم سیستم لوله کشی به قسمت های قابل حمل از کارگاه ساخت به محل نصب در سایت می باشد. در یک سایت علاوه بر PLANT یک قسمتی به نام SHOP وجود دارد که در آن لوله ها و اتصالات را به هم متصل کرده و به محل نصب منتقل می کنند. این که هر کدام از قسمت های مونتاژ شده از کجای سیستم لوله کشی تا کجای آن باشد به صورت تخصصی باید بررسی شود.

✅ دیگر ماژول های مهم نرم افزار PDMS :
Propcan
برای وارد کردن مشخصات فیزیکی مانند وزن و ضرایب انتقال حرارت و انبساط به کار میرود که در محاسبه وزن کل یا وزن یخشی از سیستم و یا مرکز ثقلی آن و نیز برای انتقال به سایر نرم افزارها مانند نرم افزارهای تحلیل تنش به کار میرود.

Lexicon
هر واحدی مانند لوله یا تجهیز یا سازه و ..توسط مشخصاتی که نرم افزار به طور پیش فرض برای آن تعیین کرده، ساخته و شناخته می شود.به این مشخصات، Attributes گفته می شود. گاهی اوقات ممکن است کاربران در طول انجام پروژه، نیاز به تعریف برخی مشخصات خاص برای تقسیم بندی خطوط یا واحدها و یا المان های پروژه داشته باشند مثلا تعریف یک مشخصه برای لوله به منظور ذخیره سازی نام فرد مدل ساز آن.
از طریق این قسمت میتوانید Attribute های جدید ساخته و از آنها جهت مقاصد گوناگون استفاده نمایید که به آنها UDA یا User Defined Attributes گفته می شود.
شروع یادگیری نرم افزار PDMS :

 • بسته به نیاز کاربر و شرکت یا سازمان و موقعیت کاری که کاربر دارد، میتواند همه بخشها و یا تنها بخشی از نرم افزار را بیاموزد.
 • به عنوان مثال بیشتر موقعیت های شغلی نیاز به مدل سازی سه بعدی دارند بنابراین کافی ست کاربر بخش DESIGN و طراحی سه بعدی تجهیزات، سازه ها و پایپینگ و بقیه بخشها را بیاموزد.
 • برخی موقعیت های شغلی تنها نیاز به نقشه کشی و تولید نقشه های جانمایی از مدل طراحی شده دارد، بنابراین لازم است کاربر با بخشهای DRAFT، ISODRAFT و نیز نزم افزارهای PDMS PLANTWAVE و نرم افزار AutoCAD آشنا باشد.
 • برخی موقعیت های شغلی نیاز به تولید کاتالوگ و Spec های پروژه دارد، بنابراین کاربر باید با ماژولهای Paragon, Specon و نرم افزار Catview آشنایی داشته باشد.
 • برخی موقعیت های شغلی نیاز به Setup کردن و مدیریت پروژه ها دارند که کاربر باید با بخش ADMIN پروژه آشنایی کافی داشته باشد.

علاقمندان این نرم افزار میتوانند در ادامه:

 •  نرم افزار pdms  نسخه 12.4 – حجم  2.2 گیگابایت
 • –  فایل راهنمای نصب با حجم 0.2 مگابایت
 • فایل آموزش نرم افزار  – حجم  20 مگابایت را دانلود کنند.

مطالعه بیشتر

راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید از طریق ایمیل Ali8000@Gmail.com با ما تماس بگیرید.