بازدید: 18291 بازدید

پائولو کوئیلو (paulo coelho) نویسنده معاصر برزیلی در اوت ۱۹۴۷ در برزیل و درخانواده ای متوسط متولد شده است . رمان‌های او از پر طرفدارترین رمان ها در میان عموم مردم در کشورهای مختلف دنیا می باشد. پائولو کوئلیو جایزه های ادبی متعددی را از کشور های متعدد کسب کرده است و آثار او در بیش از ۱۲۰ کشور منتشر و به ۴۶ زبان دنیا ترجمه شده اند. منتقدان سبک شاعرانه ی واقع گرا و فلسفی او را می ستایند.

مادر پائولو خانه دار و پدرش وی مهندس بود . پائولو از کودکی می خواست که نویسنده شود و علی رغم مخالفت های پدر و مادرش به آرزویش رسید .وی درهفت سالگی ، به مدرسه عیسوی های سن ایگناسیو در ریودوژانیرو رفت. محیط این مدرسه تاثیر زیادی بر تصمیم او برای نویسنده شدن داشت. پائلو کوئلو اولین جایزه ادبی خود را در مسابقه شعر مدرسه به دست آورد. مدتی بعد، برای روزنامه دیواری مدرسه خواهرش- سونیا – مقاله ای نوشت که آن مقاله هم جایزه گرفت.
او از همان دوران کودکی درونگرا بود . درونگرایی پائولو در سنین پایین باعث شد خانواده اش او را به موسسه ای روانی بفرستند اما پائولو از انجا سه بار فرار کرد . پائولو بعدا در این باره گفت آنها نمی‌خواستند به من صدمه بزنند، اما نمی‌دانستند چه کار باید بکنند، آنها این کار را انجام ندادند تا مرا نابود کنند، تلاش آنها برای نجات من بود.

با وجود آنکه والدین پائولو،علاقمند بودند که فرزندشان مهندس شود، اما آشنایی پائولو با کتاب مدار راس السرطان (هنری میلر)، روح طغیان را در او برانگیخت و باعث شد پا روی خواسته های خانواده بگذارد هر چند پدرش رفتار او را ناشی از بحران روانی می دانست.

کمی بعد، پائولو با یک گروه تئاتری آشنا شد و همزمان ، به روزنامه نگاری روی آورد. از نظر طبقه متوسط راحت طلب آن دوران ، تئاتر سرچشمه فساد اخلاقی بود.

پائولو بعد از جریان بستری شدنش در بیمارستان روانی به بهانه دیوانه گی ، کتاب «ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد» را نوشت که در سال 1988 در برزیل منتشر شد. این کتاب باعث شد، سال بعد قانونی در کنگره به تصویب برسد (ممنوعیت پذیرش بی رویه بیماران روانی در بیمارستان ها) که 10 سال بلاتکلیف مانده بود.

پائولو در 26سالگی به این نتیجه رسید که به اندازه کافی زندگی کرده و دیگر می خواهد طبیعی باشد. در یک شرکت تولید موسیقی مشغول به کار شد و پس از آشنایی با زنی ، بااو ازدواج کرد. آنها سال 1977 به لندن رفتند و پائولو شروع به نوشتن کرد، اما موفقیت چندانی به دست نیاورد. سال بعد به برزیل برگشتتند و همسرش از او جدا شد. مدتی بعد با دوستی قدیمی به نام کریستینا اویتیسیکا ملاقات کرد که منجر به ازدواج آن ها شد و هنوز باهم زندگی می کنند.

وی بعد از یک سفر زیارتی، در سال 1987 کتاب خاطرات یک مغ را نوشت. یک ناشر کوچک برزیلی این کتاب را چاپ کرد و فروش نسبتا خوبی داشت ، اما با اقبال کمی از سوی منتقدان روبه رو شد.

کوئلیو در سال 1988 کتاب کیمیاگر را نوشت. کتابی کاملاً نمادین که کلیه مطالعات 11 ساله وی را درباره کیمیاگری ، در قالب داستانی استعاری خلاصه می کرد. داستان کتاب درباره چوپانی اندلسی به نام سانتیاگو است که زادگاهش را در اسپانیا رها می کند و به شمال افریقا می رود تا گنجی را در حوالی اهرام بیابد. موفقیت کیمیاگر در ایالات متحده ، آغاز فعالیت بین المللی پائولو بود. تهیه کنندگان متعددی از هالیوود، علاقه زیادی به خرید امتیاز ساخت فیلم از روی این کتاب نشان دادند و سرانجام ، شرکت برادران وارنر درسال 1993، این امتیاز را خرید. کیمیاگر، رکورد فروش تمام کتاب های تاریخ نشر برزیل را شکست و حتی نامش در کتاب رکوردهای گینس نیز ثبت شد.

پائولو در سال1990، کتاب بریدا را منتشر کرد که در آن ، درباره عطایای هر انسان صحبت می کرد. بریدا، داستان یک دختر جوان ایرلندی است که می خواست جادوگر باشد. بریدا ناچار است میان دو سنت کهن، یکی را برگزیند. این کتاب با استقبال زیادی مواجه شد و باعث شد کیمیاگر و خاطرات یک مغ نیز دوباره مورد توجه قرار بگیرند. در مدت کوتاهی ، هرسه کتاب در صدر فهرست کتاب های پرفروش برزیل قرارگرفت .

انتشار کتاب کنار رود پیدرا نشستم و گریستم در سال 1994، موفقیت بین المللی پائولو را تثبیت کرد. در این کتاب ، پائولو درباره بخش مادینه وجودش صحبت کرده است. این اثر، خوانندگان بسیاری را در سراسر جهان مسحور خود کرده است.

در سال 1996، انتشارات ابژتیوای برزیل ، حق امتیاز کتاب کوه پنجم را خرید و یک میلیون دلار پیش پرداخت داد. این رقم ، بالاترین مبلغ پیش پرداختی است که تا کنون به یک نویسنده برزیلی پرداخت شده است . همان سال ، پائولو نشان شوالیه هنر و ادب را از دست فیلیپ دوس بلازی ، وزیر فرهنگ فرانسه دریافت کرد. پائولو در همان سال به عنوان مشاور ویژه برنامه همگرایی روحانی و گفت و گوی بین فرهنگ ها برگزیده شد.

وی در سال 1997، کتاب مهمش راهنمای رزم آور نور را منتشر کرد. این کتاب ، مجموعه ای از افکار فلسفی اوست که به کشف رزم آور نور درون هر انسان کمک می کند. کتاب راهنمای رزم آور نور مشتمل بر مجموعه ای از اندیشه های فلسفی و قصه هایی است که قلب سالکان را در هرجای دنیا به وجد می آورد. این کتاب ، تا کنون کتاب مرجع میلیون ها خواننده شده است .

در مارس سال 1999، نشریه ادبی لیر، پائولو کوئلیو را دومین نویسنده پرفروش جهان ، در سال 1998 اعلام کرد. همان سال وی جایزه معتبر کریستال را از انجمن جهانی اقتصاد دریافت و دولت فرانسه ، نشان لژیون دونور را به او اهدا کرد.

در ماه مه 2000، پائولو به ایران سفر کرد. او اولین نویسنده غیرمسلمانی بود که بعد از انقلاب به ایران سفر می کرد. او از سوی مرکز بین المللی گفت و گوی تمدن ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انتشارات کاروان، دعوت شده بود. پائولو با انتشارات کاروان قرارداد همکاری بست و با توجه به این که ایران عضو معاهده بین المللی حق مؤلف نیست ، او اولین نویسنده ای بود که رسما از ایران حق التالیف دریافت می کرد.

در سپتامبر 2000 ، رمان شیطان و دوشیزه پریم ، همزمان در ایتالیا، پرتغال ، برزیل و ایران منتشر شد. همین کتاب سال بعد در بسیاری از کشورهای جهان منتشر شد و در30 کشور درصدر کتاب های پرفروش قرارگرفت و جایزه بامبی ، یکی از معتبرترین و قدیمی ترین جوایز ادبی آلمان را دریافت کرد.

در سال 2002 همزمان چهار کتاب (شیطان و دوشیزه پریم ، کیمیاگر، کتاب راهنمای رزم آورنور و کوه پنجم ) او در فهرست پرفروش ترین کتاب ها در روسیه قرارگرفت. همان سال پائولو جایزه هنر پلانتاری را از باشگاه بوداپست در فرانکفورت دریافت کرد و بیل کلینتون ، پیام تبریکی برای او فرستاد. در همین سال ، معتبرترین نشریه ادبی پرتغالی به نام ژورنال دلتراس ، اعلام کرد که فروش کیمیاگر، از هر کتاب دیگری در تاریخ زبان پرتغالی بیشتر بوده است.

پائولو کوئلیو را که کتاب هایش از پرفروش ترین، پرخواننده ترین و تاثیرگذارترین کتاب ها است، از پدیده های پایان قرن بیستم به شمار می آورند. برخی او را کیمیاگر واژه ها می دانند، و برخی پدیده ای عامه پسند. کتاب های او به 56 زبان منتشر شده و در 150 کشور خواننده دارد.

برخی از آثار کوئلیو:
کوئلیو، پائولو(1379). بریدا. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1379). خاطرات یک مغ . آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1380). عطیه برتر(رساله ای درباره عشق). آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1380). نامه های عاشقانه یک پیامبر. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1380). ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1381). کوه پنجم. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1381). قصه هایی برای پدران، فرزندان، نوه ها. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1382). قاموس فرزانگی. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1382). خاطرات یک مغ . آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1383). یازده دقیقه. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1383). کنار رود پیدرا نشستم و گریستم. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1383). کیمیاگر. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1383). کتاب راهنمای رزم آور نور. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1383). شیطان و دوشیزه پریم. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1385). چون رود جاری باش. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1385). زهیر. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1386). ساحره پورتوبلوم. آرش حجازی، تهران: کاروان.
کوئلیو، پائولو(1386). والکیری ها. آرش حجازی، تهران: کاروان.

مطالعه بیشتر