بازدید: 2498 بازدید
بررسی سیستم فن کویل مورد استفاده در سرمایش و تهویه مطبوع

فن کویل   fan coil unit  دستگاهی جهت ایجاد سرمایش و گرمایش و تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی بکار می رود . بعبارت دیگر فن کویل دستگاهی شامل فن دمنده هوا و کویل جهت تبادل حرارت می باشد .

وظیفه این دستگاه دمیدن هوای مطبوع به داخل فضای مورد نظر می باشد . چرخش آب سرد درون کویل (که از طریق چیلر تامین می شود) و عبور هوا از روی این کویل سرمایشی باعث تولید هوای خنک می شود .

از طرفی گردش آب گرم درون کویل (که از طریق موتورخانه و یا پکیج تامین می شود) و عبور هوا از روی این کویل گرمایشی باعث تولید هوای گرم در زمستان می شود. به طور کلی فنکویل ها دستگاه های نهایی جهت ایجاد هوای مطبوع می باشند .

این دستگاه ها در واقع انرژی الکتریکی که جهت خنک کردن آب توسط چیلر ، مصرف شده و انرژی حرارتی که جهت گرم کردن آب توسط موتورخانه تامین می شود را تبدیل به هوای مطبوع (که در واقع هدف نهایی می باشد) می کنند.

فن کویل ها را می توان به لحاظ محل نصب ، روکار یا توکار بودن ، و از لحاظ سرمایش و گرمایش تقسیم بندی کرد.

این دستگاه به شکل های مختلفی مانند زمینی ، دیواری ، سقفی و داکتی (کانالی) ساخته میشوند که بنابر شرایط محل نصب انوع دستگاه را میتوان انتخاب کرد.

بررسی سیستم فن کویل مورد استفاده در سرمایش و گرمایش و تهویه مطبوع

بهترین کاربرد سیستم فنکویل مربوط به مواردی است که بخواهیم درجه حرارت هر فضا بطور جداگانه کنترل شود . همچنین با استفاده از این دستگاه  از انتقال الودگی بین اتاق ها جلوگیری خواهد شد .

کاربردهای مناسب این دستگاه در سیستم تهویه مطبوع  عبارتند از: هتلها و متلها و ساختمان های اپارتمانی و ساختمان های اداری . اگر چه در تعدادی از ساختمان های بیمارستانها نیز از سیستم فن کویل استفاده می شود ولی این موضوع چندان مناسب نبست زیرا بازده فیلتر هوای فن کویلها کم است و نگهداری و تمیز کردن آن ها نیز مشکل خواهد بود.

مطالعه بیشتر